„Wczoraj założyliśmy obóz 2 na 5800 m. Dzisiaj transport zaopatrzenia i troje z nas będzie tam nocować: Ela, Robert i Grzesiek. Adam podchodzi do obozu 1a na 5100m, a Gracjan i Janusz odpoczywają w bazie.”
- ostatnia wiadomość.
Tempo aklimatyzowania się organizmu jest cechą indywidualną, jednak zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni dla danej wysokości. Wysokość należy zdobywać stopniowo – organizm ma wtedy czas, aby zaadaptować się do danej wysokości. Gdy odczuwamy objawy choroby wysokogórskiej to znaczy, że jesteśmy na granicy naszego poziomu aklimatyzacyjnego. Musimy wtedy spędzić noc na tej wysokości lub zejść na niższą wysokość i odpocząć. I tak coraz to wyżej aż na sam szczyt. Niektórzy twierdza ze czas utraty aklimatyzacji równy jest czasowi jej uzyskania, inni zaś uważają, że aklimatyzacja pozostaje w organizmie nawet do pięciu miesięcy.
Ela, Robert i Grzesiek dzięki większemu doświadczeniu wysokogórskiemu szybciej przechodzą proces aklimatyzacji. Janusz i Gracjan dłużej dostosowują się do wysokości, muszą więcej odpoczywać
Copyright © 2014 by gorskieblogi