..
CHO-OYU EXPEDITION 2011

39 | 23949
 
 
2012-03-15
Odsłon: 639
 

MANASLU 2012

Góra Ducha, ósmy pod względem wysokości szczyt Ziemi. Leży w północnej części Nepalu, w dystrykcie Lamjung i osiąga wysokość 8163 m n.p.m. Manaslu jest jednym z najpóźniej zbadanych ośmiotysięczników. Leży około 70 km na wschód od Annapurny. W 1950 roku Szwajcar Toni Hagen dokonał pierwszej dokumentacji fotograficznej Mansalu podczas przelotu samolotem. Jerzy Kukuczka mawiał, że trasa do bazy pod Manaslu wiedzie przez najpiękniejszą część nepalskich Himalajów. 9 maja 1956 roku wierzchołek Manaslu osiągnęło dwóch członków ekspedycji japońskiej: Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu.

Jest to góra szczególna, także ze względu na etymologię samej nazwy, bowiem jest ona mistyczna i pochodzi od sanskryckiego słowa "manasa" i oznacza w wolnym tłumaczeniu "Górę Ducha". W wierzeniach tubylców zamieszkują ją bogowie i to właśnie z tego powodu władze Nepalu nie chciały wydawać przez wiele lat zezwoleń na jej atakowanie. Co więcej, do dnia dzisiejszego, z szacunku dla nepalskich wierzeń, a także z rozsądku, alpiniści wspinający się na Manaslu, zatrzymują się kilka metrów poniżej najwyższej części skalnej grani.

Góra charakteryzuje się długimi grzbietami, które wraz z lodowcami spływającymi dolinami u stóp góry pozwalają na zdobycie góry z każdej strony. Sam czubek góry, wypiętrza się stromo nad okolicą i jest dominującym elementem krajobrazu. Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych a lodowcami z niej spływającymi są Manaslu, Pungen, Thulagi.

Do 12 maja 2011 roku miały miejsce 64 wypadki śmiertelne i pod tym względem plasuje Manaslu na czwartym pod względem niebezpieczeństwa ośmiotysięcznikiem (po Annapurnie, Nanga Parbat i K2).

28 marca trzyosobowa wyprawa w składzie: Robert Cholewa, Ela Cholewa i Piotr Tomala jadą zmierzyć się z Górą Ducha.

Cholewa Robert
członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i Klubu Wysokogórskiego Katowice.
Taternik, alpinista, kilkaset letnich i zimowych dróg wspinaczkowych w Tatrach i Alpach. Kaukaz – Elbrus 5642 m n.p.m., Kazbek 5047 m n.p.m., Andy –Aconcagua 6962 m n.p.m., Himalaje – Island Peak 6189 m n.p.m., samotnie zdobył Ama Dablam 6856 m n.p.m., Pamir - Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma) 7495 m.n.p.m. oraz Pik Eugenii Korżeniewskiej 7105 m.n.p.m. Uczestnik wyprawy Cho-Oyu Expedition 2011.

Cholewa Elżbieta
członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i Klubu Wysokogórskiego Katowice.
Wspinaczki tatrzańskie i alpejskie, letnie i zimowe. Doświadczenie wysokogórskie zdobywała w wielu rejonach świata, od Alp, poprzez Kaukaz, Pamir, aż po Himalaje. Kaukaz – Elbrus 5642 m n.p.m., Kazbek 5047 m n.p.m., Andy –Aconcagua 6962 m n.p.m., Himalaje – Island Peak 6189 m n.p.m., Pamir - Pik Eugenii Korżeniewskiej  7105 m.n.p.m. Uczestnik wyprawy Cho-Oyu Expedition 2011

Piotr Tomala
Wspinaczki tatrzańskie i alpejskie, letnie i zimowe. Doświadczenie wysokogórskie zdobywał w wielu rejonach świata. Zdobywca: Ama Dablam 6856 m n.p.m, 9 wypraw w Andy peruwiańskie i boliwijskie, trudne drogi na Nevado Alpamayo 5947 m n.p.m. i  Nevado Huascarán 6800 m n.p.m. Zdobywca Cho-Oyu podczas wyprawy Cho-Oyu Expedition 2011.

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd