..
CHO-OYU EXPEDITION 2011

39 | 21551
 
 
2010-08-17
Odsłon: 709
 

Na szczycie!

Robert, Grzegorz, Janusz i Adam rozpoczęli wejście na Pik Somoni 7495 m n.p.m.– drugi cel wyprawy, w stylu alpejskim. Styl alpejski, nazywany też slangowo stylem „na lekko” to taktyka stosowana przy zdobywaniu wysokich gór, zazwyczaj powyżej 4 tysięcy metrów i polega na tym, że po uprzednim zaaklimatyzowaniu się, czyli przyzwyczajeniu organizmu do przebywania na dużych wysokościach, przychodzi dzień, w którym pakuje się wszystkie rzeczy, sprzęt i rozpoczyna wspinaczkę, która trwa aż do szczytu bez zakładania po drodze obozów, lin tak jak podczas klasycznych wypraw.

Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty w Alpach, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się w ciągu jednej doby, co umożliwia ograniczenie ilości dźwiganego sprzętu (brak ciężkiego sprzętu biwakowego) i zwiększenie w ten sposób szybkości zespołu.

W tym sezonie na szczycie były tylko dwie osoby: Bułgar i Rosjanin. Wiele zespołów wycofało się z powodu trudnych warunków pogodowych.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
adamtom@poczta.fm 2010-08-17 20:36:08
Gacu to czego juz dokonałes to mistrzostwo swiata cieszymy sie i trzymamy kciuki za ciebie i za cały Tim gratulacje dla wszystkich ARI


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd