..
CHO-OYU EXPEDITION 2011

39 | 21552
 
 
2011-04-06
Odsłon: 761
 

Wyprawa ruszyła!

Podróż potrwa 10 godzin, planowany przylot do Kathmandu, stolicy Nepalu, to czwartek 7 kwietnia o 8:45. W Kathmandu uczestnicy spędzą kilka dni na załatwianiu ostatnich formalności związanych z wyprawą i zwiedzaniu, gdyż miasto słynie z buddyjskich świątyń i pałaców. Jeden ze starych tekstów Hindu opisuje Kathmandu jako miejsce bogów w otoczeniu gór. Mówi się także, ze jest tu tyle świątyni ile domów i tyle różnorodnych bóstw, ilu mieszkańców. Jest to miejsce kontrastów - nędza przeplata się z bogactwem, a przeszłość z nowoczesnością.

Kathmandu jest stolicą, największym i najważniejszym miastem Nepalu. W opinii wielu osób, należy do najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast Azji, choć panujący w nim haos komunikacyjny, hałas, tłok, intensywne zapachy, wszechobecny bród oraz widoczna bieda mogą być dla niektórych trudne do wytrzymania, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu.

Miasto ma prawie 2000 lat historii, a znaczna jego część wygląda dziś tak, jak prawdopodobnie wyglądała kilkaset lat temu. Setki wąskich uliczek, tysiące sklepików, małych restauracji, pałace, monumentalne stupy, świątynie i małe kapliczki na każdym rogu, przepiękna, egzotyczna architektura, drażniący nozdrza zapach kadzidełek, który roznosi się praktycznie wszędzie, targowiska, odbywające się codziennie religijne ceremonie, odgłosy instrumentów i dzwonki rikszarzy, te wszystkie świadectwa bogatej kultury, sztuki i tradycji Nepalu sprawiają, że po Kathmandu można spacerować godzinami, przez wiele dni i ciągle odkrywać jakieś nowe, fantastyczne miejsca.

Kathmandu jest położone na wysokości ponad 1300 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu latem nie jest tu zbyt gorąco, za to zimą potrafi być dość chłodno. Obecnie temperatora sięga 26˚ C.


 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 
Kamil Tamiola 2011-04-07 10:51:03
Panowie i Panie... Powodzenia!


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd